با سفر استاندار آذربایجان غربی و هیات همراه؛ خطر رانش زمین در روستاهای خوی جدّی گرفته شد!

0
23

رانش پیاپی زمین در روستاهای حصار، استران، گوگرد، بیانلو و اخیراً هم در روستای کفچرین بخش قطور خوی خسارات کلی و جزئی به منازل مسکونی و راه های روستایی وارد کرده به طوری که نماینده شهرستان های خوی و چایپاره بعد از چندین بار تذکر کتبی و شفاهی به وزیر کشور و سایر مسئولان کشوری، از استاندار آذربایجان غربی خواست موضوع را شخصاً پیگیری کند.

سازمان مدیریت بحران کشور هم به استاندار اعلام کرد با قید فوریت، تمهیدات پیشگیرانه را انجام داده و  راهکارهای اجرایی را به این سازمان منعکس کند.

با توجه به اهمیت موضوع، استاندار آذربایجان غربی صبح امروز و در یک روز تعطیلی با تمام مدیران کل دستگاه های اجرایی مرتبط استان اعم از مدیران کل راه و شهرسازی، راهداری و حمل و نقل جاده ای، گاز، برق، آب، بنیاد مسکن، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، حوادث غیرمترقبه، برنامه و بودجه و … در خوی و روستاهای کفچرین و گوگرد حضور یافته و از نزدیک در جریان مشکلات و میزان خطر تهدید رانش زمین در این روستاها قرار گرفتند.

کارشناسان امر معتقدند رانش زمین در گوگرد و کفچرین تهدیدی جدّی بوده و هر آن احتمال نابودی این دو روستا وجود دارد و پیشنهاد آنها، جا به جایی این دو روستاست.

اهالی این روستاها هم به جا به جایی تن می دهند اما در انتخاب محل جدید با مسئولان اختلاف نظر دارند!

استاندار، ابتدا در فرمانداری خوی در جریان پیشنهادات مسئولان قرار گرفت، سپس راهی کفچرین شد و ضمن بازدید از آسیب های وارد شده، در یکی از معابر عمومی روستا توقف کرد تا به درد دل اهالی، ریش سفیدان، دهیار و نمایندگان مردم در شورای اسلامی روستا گوش فرا دهد.

نهایتاً مقرر شد که مردم روستا خواسته های خود را به فرمانداری منعکس کنند و فرمانداری هم پیشنهادات کارشناسی شده خود را به استانداری اعلام کند تا هر چه سریع تر اقدامی جدی انجام شود.

البته استاندار از کمک های بلاعوض دولت و وام های کم بهره برای ساخت و ساز خانه های جدید هم سخن گفت تا مردم زیاد نگران هزینه های جا به جایی نباشند.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه سفر امروز خود به شهرستان خوی، راهی محل جدید روستای گوگرد شد تا در معیّت هیات همراه خود در جریان مشکلات محل جدید و دلیل مخالفت روستائیان جهت انتقال به این سایت قرار گیرد.

نماینده شهرستان های خوی و چایپاره هم طی تماس تلفنی با ایشان، نگرانی های خود و مردم این روستاها را از خطر تهدید رانش زمین اعلام کرد و از حضور استاندار و کلیه مدیران کل استانی در بخش قطور خوی قدردانی نمود و ابراز امیدواری کرد با تدابیری که اندیشیده خواهد شد، این نگرانی ها هر چه سریع تر رفع گردند.

اهالی این روستا هم هنگام برگشت، با استاندار و هیات همراه دیدار کرده و راه نامناسب، نبود امکانات و زیرساخت ها و دوری از زمین های کشاورزی را به عنوان دلایل اصلی مخالفت خود جهت انتقال به محل جدید برشمردند.

درج پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید
نام خود را وارد کنید