با افزایش نرخ بنزین، هزینه خدمات در راستای آن رشد خواهد داشت.

0
8

سید تقی کبیری عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیدارنیوز درباره اجرایی نشدن قوانین موجود در مبارزه با گرانفروشی و طرح دوباره مجلس در همین زمینه گفت: فوریت طرحی که روز یکشنبه مصوب شد صرفا درباره موضوع افزایش قیمت بنزین بود. به این معنا که با توجه به افزایش قیمت بنزین، دولت نباید به افزایش قیمت دیگر کالا‌ها اقدام کند، بنابراین با این طرح نماینده‌ها تلاش خود را به کار بسته‌اند تا منافذ افزایش قیمت کالا‌ها را ببندند، زیرا خواه ناخواه با گرانی‌هایی روبرو خواهیم شد، اما عدم اجرایی شدن قوانین در این زمینه در کل به نوع مواجهه دولت با مصوبات یا حتی ابلاغیه‌های خودش ربط پیدا می‌کند.

وی در ادامه اضافه کرد: گاهی به دلائلی دولت اراده اجرایی کردن برخی از مصوبات را ندارد، بنابراین متاسفانه برای اجرای قانون دچار مشکلاتی می‌شویم. به عنوان مثال زمانی که موضوع افزایش حقوق کارکنان دولت به تصویب رسید، عصر همان روز رئیس سازمان برنامه و بودجه مطرح کرد که فاقد توانایی اجرای این مصوبه است یا در بحث معافیت عوارض مرزنشینان که حتی توسط دولت ابلاغ هم شده بود، ولی تا امروز به اجرا درنیامده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی در این خصوص یادآور شد: ابزار‌های کنترلی و نظارتی ضعیف عمل می‌کنند، بنابراین سبب می‌شود علیرغم آنکه مجلس مصوباتی را در رابطه با مبارزه با گرانی‌ها مورد تصویب قرار می‌دهد، اما دولت خلاف آن و حتی گفتار خود عمل می‌کند.

کبیری یادآور شد: معمولا پایه مبارزه با گرانفروشی، گزارشات مردمی و بازرسان سازمان تعزیرات هستند که دقیق عمل نمی‌کنند، بنابراین تضمینی برای اجرای طرح وجود ندارد. بازرسی شرط لازم است، اما کافی به حساب نمی‌آید. نظارت به عنوان یک رکن در حوزه جلوگیری از افزایش قیمت‌ها است و نقطه آغاز این مسیر به حساب می‌آید.

وی در این خصوص افزود: متاسفانه ساختار لازم برای مبارزه با گرانفروشی وجود ندارد. وقتی نرخ بنزین بالا می‌رود، هزینه خدمات در راستای آن طبیعتا با افزایش قیمت روبرو خواهد شد، اساس کار مجلس در این خصوص هم بر همین پایه بود. مسئله مورد اشاره نیز (عدم وجود تضمین برای اجرای قانون مبارزه با گرانفروشی) تحت عنوان ایراد نسبت به این بخش مورد توجه نمایندگان قرار گرفت، بنابراین در زمان بررسی جزئیات در صحن، اصلاحاتی برآن اعمال خواهد شد.

این عضو کمیسیون اقتصادی در ادامه تصریح کرد: دولت نباید در افزایش قیمت‌ها دخالتی داشته باشد، زیرا برخی مواقع این کار از ناحیه مراکز دولتی صورت می‌گیرد، در این طرح باید مانعیت در مجموعه دولت ایجاد شود.

کبیری درباره تضمین اجرایی شدن این طرح بیان داشت: دستگاه‌هایی مانند بازرسی، تعزیرات، قوه قضائیه و دیوان محاسبات که دستگاه‌های اجرایی به حساب می‌آیند باید وارد میدان شوند تا حتی اگر در جایی دستگاه دولتی هم اقدام به افزایش قیمت کرد، ورود و برخورد قانونی و قاطع درباره آن‌ها انجام گیرد.

وی در رابطه با درآمد دولت از افزایش قیمت بنزین بیان کرد: یکی از دغدغه‌های مجلس، محاسبه دقیق درآمد دولت از افزایش قیمت بنزین است. با این اوضاع و احوال و اتفاقات اخیر، حتی این محاسبه هم قدری با مشکل روبرو شده و با این وضعیت به طور دقیق نمی‌توان درباره آن نظر داد. یکی از کار‌های مجلس این است که دولت باید هر ماه میزان این درآمد و مقدار هزینه‌ای که انجام می دهد را فهرست دهد. نکته دیگر هم این است که این مبالغ به خزانه رود و دولت دریافتی خود را از خزانه بگیرد.

درج پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید
نام خود را وارد کنید